Hasan Mingü

1948 yılında İstanbul’da doğdu.

Hasan MİNGÜ, 1948 yılında İstanbul’da doğdu.14 yaşında Sultanhamamın’da kumaş dükkanında çalışmaya başladı. Daha sonra ufak bir şirket olan Pimaş’ın muhasebe bölümüne geçti. Zaman içinde aynı şirketin desinatör kadrosuna alındı, oradan da grup şirketi olan Enka’ya geçti.Lise 2’inci sınıfa devam ederken şirketin mimari kadrosuna alındı. 18 yaşında Çınar Oteli’nin ek inşaatına şantiye şefi oldu. O yıl güzel sanatlar akademisi Mimarlık Bölümünü kazandı. Akademinin 2. Yılına geldiğinde ise Tünel’de 7m2 lik mimari bir büronun sorumluluğunu üstlendi.
1975 yılında Savunma Bakanlığı inşaat bölümüne bağlı mimari kadroya alındı ve Harbiye ordu evi’nin ve projelerinin çizim çalışmalarını yaptı.1980 yılında Nişantaşı’nda bir mimar arkadaşı ile ortak olarak 100m2 lik bir mimari büro açtı.
Albert HAKKO ile tanışması ve Vakko ve Vakkorama projelerine imza atması mesleki açıdan önemli bir adım olmuştur. Bundan sonra ise kendisini geliştirerek değişik çeşitte ve sayıda projeye imza atmıştır. Hasan Mingünün portföyü senelere yayılan başarılı eserleri narındırır.Bunların içinde evleri sinemalar, oteller , fabrikalar gibi geniş bir yelpazesi bulunmaktadır.Bugün de hala yenilikleri takip ederek yaptığı projelere tekne yapımını da eklemiştir. Hasan MİNGÜ’nün en heyecanlandığı projeler değişik ve yaratıcı olanlardır, işlerinde başardığı gibi aynı zamanda imkansız denilen sayısız projenin altına da kendi imzasını atmıştır.